Cotygodniowe święto żydowskie – szabat – kończy w sobotę wieczorem ceremonia hawdali, czyli oddzielenia. Jedną z obrzędowych czynności towarzyszących ceremonii jest wąchanie wonnych korzeni i ziół lub roztartych płatków róży. Umieszcza się je w ozdobnej puszce na wonności, nad którą odmawia się błogosławieństwo (M. Goldstein, K. Dresdner, Kultura i sztuka ludu żydowskiego na ziemiach polskich, Lwów 1935, s. 40–41). Zapach ziół ma w sposób symboliczny ożywiać ciało opuszczone przez dodatkową duszę szabatową (hebr. neszama jetera). Ma również pomóc wierzącym w znoszeniu trudów nadchodzącego tygodnia. Formy pojemników na wonności ulegały zmianie w różnych okresach, ale z zachowaniem tradycyjnych wzorów – zazwyczaj miały kształt baszt, budynków lub pudełek.

Balsaminka wieżyczkowa ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest ustawiona na kolistej, profilowanej stopie. Trzon ma wydatne zgrubienie w formie spłaszczonej kuli. Pojemniczek na zioła jest filigranowy, sześcioboczny, zaopatrzony w drzwiczki i zwieńczony cylindrycznym cokolikiem dekorowanym skośnym, moletowanym ornamentem. Na nim znajduje się stożkowy daszek zakończony kulą z iglicą i złoconą chorągiewką.

Przedmiot został zakupiony do zbiorów Muzeum Sztuki Złotniczej (oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym) w 1987 r.

czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Autor/twórca
Szyldberg, R. [pierwsze imię nieznane] Hersz (?-?)
Rodzaj obiektu
rzemiosło artystyczne
Czas powstania/datowania
1865
Miejsce powstania
Warszawa (województwo mazowieckie)
Technika
kucie
filigran
Materiał/tworzywo
srebro
Wymiary
wysokość: 23.5 cm, szerokość: 6.2 cm,
Słowa kluczowe
Prawa autorskie
obiekt nie jest objęty ochroną prawa autorskiego
Właściciel
Muzeum Sztuki Złotniczej. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
Numer identyfikacyjny
MSZK/506