Działająca od 1823 r. w Poznaniu gorzelnia oraz fabryka wódek i likierów Hartwiga Kantorowicza była jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w mieście. Szybko zyskała światową renomę, a znak firmowy „Hartwig Kantorowicz” stał się symbolem najwyższej jakości wyrobów alkoholowych. Potwierdzały to prestiżowe dyplomy i medale otrzymywane na światowych wystawach, m.in. w Wiedniu i Nowym Orleanie.
Jednym z pierwszych produktów firmy była wódka „Wyborowa”, uznana za najlepszą w Polsce. Do najbardziej znanych marek alkoholi wytwarzanych w fabryce należały: kminkówka „Allasch Orłow”, wódki „Crystal”, „Starka” i „Myśliwska”, nalewki z wiśni i śliwek, pomarańczówka oraz likiery „Jarzębiak”, „Mandarin-Ginger” i „Podbipięta”, będący prekursorem „Żołądkowej Gorzkiej”. (https://poznan.wikia.org/wiki/Fabryka_wódki_i_likierów_Hartwig_Kantorowicz, dostęp: 14.02.2021).
Fabryka posiadała swoje filie w Hamburgu i Berlinie, a towary eksportowano na rynki europejskie, do Chin, Brazylii i Australii. W 1920 r. zakład sprzedano Polskiemu Bankowi Przemysłowców (http://zamek.org.pl/aktualnosci/butelki-hartwig-kantorowicz/, dostęp: 14.02.2021).
Miniaturowa reklamówka kminkówki „Allasch Orłow”, produkowanej m.in. w berlińskiej filii fabryki Kantorowicza, znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie. Jest to ceramiczna buteleczka o cylindrycznym kształcie, z tzw. „wąskim gardłem”, z pogrubionym wylewem i małym uszkiem. Flakon nie posiada zamknięcia. Całość została wykonana w kształcie dzbanuszka i pokryta białą polewą. Na brzuścu znajduje się naszkliwiony napis w kolorze niebieskim: „Allasch/ Orłow/ H K/ Rok 1823/ Kantorowicz Berlin”. Tekst rozdzielono heksagramem (gwiazdą Dawida), również w kolorze niebieskim. W centralnym polu gwiazdy umieszczony został wizerunek ryby.
Flakon zakupiono w 1993 r. od Leszka Wnusza z Leszna i przez wiele lat prezentowano na stałej wystawie poświęconej historii i kulturze wielkopolskich Żydów.
Dariusz Czwojdrak