Fotografia portretowa Benziona Grossbarta

Jest częścią kolekcji

Zdjęcie portretowe (wtórna odbitka) Benziona Grossbarta, ojca Emilii Leibel. Fotografia została zrobiona w krakowskim getcie w latach 1940–1943 przez Niemców, do dokumentów. Emilia Leibel odnalazła ją po wojnie w archiwum Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

W sierpniu 1939 r., gdy spodziewano się już wojny, siostra męża Emilii Leibel, Giza Krüger, z dorosłą córką, Ireną Krüger, i teściami postanowili wyjechać do Jarosławia. Emilia Leibel wraz z córką Haliną dołączyły do nich. Emilia Leibel chciała zatrzymać się w Krakowie u rodziców i ich też namawiać do podróży na wschód, ale Benzion Grossbart nie chciał opuszczać rodzinnego miasta. Wymógł jednak na córce jak najszybszy wyjazd do Jarosławia.

Podczas zesłania Emilia Leibel korespondowała jeszcze z pozostałymi w Krakowie rodzicami. Początkowo mieli się stosunkowo dobrze, ojciec dzięki dawnemu znajomemu z Hamburga dostał pracę w rzeźni. O śmierci rodziców Emilia Leibel dowiedziała się z korespondencji z koleżanką szkolną. Karola Wetstein powiadomiła ją, że Grossbartowie zostali przedostatnim transportem wywiezieni do Bełżca.

EMB




czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Autor/twórca
nieznane
Rodzaj obiektu
fotografia
Czas powstania/datowania
1941-1943
Miejsce powstania
Kraków (województwo małopolskie)
Technika
fotografia czarno-biała
Materiał / tworzywo
papier fotograficzny
Wymiary
wysokość: 4.5 cm, szerokość: 3.5 cm,
Języki
polski
Sygnatury/napisy
napis
na rewersie

w pionie, wykonany ołówkiem

Treść

B. GROSSBART

Słowa kluczowe
Prawa autorskie
skontaktuj się z Muzeum
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
MPOLIN-A13.2.6
Lokalizacja
obiekt nie znajduje się na ekspozycji w muzeum