Fotografia Starej Synagogi w Przemyślu

Fotografia oprawna w ramę, za szkłem. Kadr uchwycił wejście główne do Starej Synagogi oraz zlokalizowany przed jej murami targ (wśród sprzedających i kupujących można dostrzec przechadzających się żołnierzy armii austro-węgierskiej).

Fotografia zakupiona została do zbiorów Muzeum w 1913 r.

Najstarszym domem modlitwy w Przemyślu była murowana Stara Synagoga w stylu renesansowym przy ulicy Jagiellońskiej 31. Jej budowę zakończono w 1594 rokur., a powstała w miejscu starszej, drewnianej.

Synagoga usytuowana była wewnątrz miasta, tuż przy murach obronnych, które biegły wzdłuż dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej. Pierwotnie jej jedynym pomieszczeniem była sala o wymiarach 18 x 12 m, przeznaczona dla mężczyzn, na środku której stała bima otoczona czterema kolumnami, pełniącymi rolę architektonicznych podpór. Z czasem główna bryła świątyni powiększyła się o szereg przybudówek o różnym przeznaczeniu. Mieściły się w nich: jesziwa (sala do studiowania Tory)sala do studiowania Tory i dwie sale modlitwy. W latach 1910-–1914 synagoga została odrestaurowana. Wtedy budowla zwieńczona została grzebieniową attyką.

W czasie drugiejII wojny światowej synagoga została zniszczona przez Niemców. W 1956 rokur. na polecenie ówczesnych władz ruiny synagogi zostały rozebrane.

czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Autor/twórca
nieznane
Rodzaj obiektu
fotografia
Czas powstania/datowania
1910
Miejsce powstania
Przemyśl (województwo podkarpackie)
Technika
fotografia czarno-biała
Materiał/tworzywo
papier fotograficzny
Wymiary
wysokość: 29.5 cm, szerokość: 23.5 cm,
Słowa kluczowe
Prawa autorskie
obiekt nie jest objęty ochroną prawa autorskiego
Właściciel
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Numer identyfikacyjny
MPF-16870