Kubek do obmywania rąk

Rytualnego obmywania rąk (hebr. netilat jadajim – mycie rąk) dokonywano przed każdym posiłkiem, w którym zamierzano spożywać chleb i po nim, ale także w trakcie wykonywania codziennych czynności. Myciu dłoni towarzyszyło specjalne błogosławieństwo wypowiadane przed wytarciem rąk: „Bądź błogosławiony Panie mój, Boże nasz, Królu Wszechświata, który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i rozkazałeś nam obmywać ręce”.

Kubek ma wymiary 10,5 x 7 cm, waży 115 g, jest wykonany z miedzi. Ma kolistą podstawę z wydzielonym uskokiem rozszerzającym się ku górze. Jego górna krawędź została wywinięta na zewnątrz. W środkowej części obiektu, na brzuścu, widnieje kartusz z motywami roślinnymi. W jego polu znajduje się dwuwersowy napis „al mayim / acharonim” (hebr. po wodzie).

Pierwotnie obiekt zidentyfikowano błędnie jako kielich kiduszowy. Funkcję przedmiotu zweryfikowała Teresa Śmiechowska z Rotschild Foundation Hanadiv Europe, ona także odczytała hebrajską inskrypcję.

Kubek został wytworzony na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w. (przed 1939 rokiem). Do zbiorów Muzeum trafił w 1994 r. – zakupiono go w kaliskim antykwariacie. W 2021 r. został poddany konserwacji.

czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Autor/twórca
nieznane
Rodzaj obiektu
rzemiosło artystyczne
Czas powstania/datowania
koniec XIX w.–1. tercja XX w. (przed 1939 r.)
Technika
metalurgiczne
Materiał/tworzywo
stop miedzi
Wymiary
wysokość: 10.5 cm, szerokość: 7 cm,
Sygnatury/napisy
napis
W polu kartusza
Treść

al mayim / acharonim

Słowa kluczowe
Prawa autorskie
obiekt nie jest objęty ochroną prawa autorskiego
Właściciel
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Numer identyfikacyjny