Kufer podróżny rodziny Sittinów. Wykonany z desek, obitych od zewnątrz materiałem imitującym skórę, a od środka pomarańczowym materiałem w ledwo dostrzegalny biały wzór. Zachowała się oryginalna metalowa galanteria: nity, zamek, rączki oraz wzmocnienie wzdłuż boków. Kufer nosi wiele śladów napraw. Dosztukowywano brakujące elementy, np. poziome sklejki wzmacniające konstrukcję kufra. Naprawy były dokonywane w różnych okresach, za pomocą różnych materiałów. Najbardziej widoczna zmiana dotyczy wnętrza kufra. Do jego ścianek są przyklejone strony z powojennych gazet. Zostały wykorzystane przede wszystkim zdjęcia ukazujące wybrane dzieła sztuki lub gwiazdy światowego kina. Gazety miały zastąpić wytarty materiał, którym pierwotnie był wyściełany kufer. Na dnie również widać ślady gazet, przyklejonych gdzieniegdzie do drewnianych desek. Wieko kufra jest od góry zaokrąglone.

Oryginalnie kufer był zamykany na klucz, obecnie zamek jest wybrakowany. Podobnie rzecz ma się z późniejszym zamknięciem, które również jest uszkodzone. Mimo że kufer przechodził wiele często amatorskich napraw i brakuje mu części oryginalnych elementów, nadal sprawia wrażenie solidnego.

Za część napraw, jak wyklejanie ścianek kufra gazetami, odpowiada zapewne Lea Sittin. Podobnie jak większość pozostałych rodzinnych pamiątek stał w piwnicy.

czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Organizacja/wytwórnia
nieznane
Rodzaj obiektu
mebel
Czas powstania/datowania
non post 1939
Miejsce powstania
nieznane
Technika
cięcie
gięcie
łączenie
tłoczenie
malarskie
odlew
klejenie
Materiał/tworzywo
drewno
płótno
metal
papier
farba
Wymiary
wysokość: 58 cm, szerokość: 81.5 cm, głębokość: 46 cm
Słowa kluczowe
Prawa autorskie
obiekt nie jest objęty ochroną prawa autorskiego
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
MPOLIN-M539
Lokalizacja
obiekt nie znajduje się na ekspozycji w muzeum