Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (Przemyśl)

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest placówką muzealną o ponadstuletniej historii. Powstało w 1909 r. z inicjatywy grupy polskiej inteligencji, w szczególności braci Kazimierza i Tadeusza Osińskich, których kolekcja dała początek zbiorom Muzeum, działającego w ramach Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Różnorodność narodowościowa, kulturowa i religijna miejscowego środowiska wpłynęła na charakter gromadzonych zbiorów. Dziś Muzeum jest instytucją wielodziałową o bogatych, różnorodnych zbiorach z zakresu archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego, militariów, etnografii i przyrody. 

 

Zbiory obejmują ponad 100 tys. muzealiów z różnych dziedzin kultury i sztuki, w tym wiele unikatowych w skali kraju i Europy kolekcji.
Szczególne miejsce zajmują: jedna z największych w kraju kolekcja ikon, kolekcja medali i numizmatów, kolekcja fajek i cygarniczek związana z działającym do dziś ośrodkiem fajkarskim w Przemyślu, zbiory z zakresu etnografii i sztuki odwołujące się do dziedzictwa kulturowego dawnych Kresów Wschodnich, a wśród nich kolekcja związana z Huculszczyzną, elementy wyposażenia lwowskiego laboratorium prof. Rudolfa Weigla – wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi. Cenne są również zbiory biblioteczne liczące ponad 30 tys. woluminów, zawierające wiele bezcennych rękopisów i starodruków.
Wśród zgromadzonych zbiorów znalazły się także zabytki związane z kulturą żydowską. Kolekcja judaików liczy ponad 500 pozycji katalogowych, na które składają się obiekty używane w synagodze, elementy stroju i wyposażenia domu, przedmioty związane ze świętami żydowskimi, obrazy i rysunki o tematyce żydowskiej, archiwalia i fotografie.