Muzeum-Zamek w Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie

Za Muzeum-Zamek w Łańcucie to najbogatsze w Polsce muzeum rezydencjonalne. Mieści się w dawnej siedzibie magnackiej i arystokratycznej należącej kolejno do Lubomirskich i Potockich. Obecnie cały kompleks zamkowo-parkowy obejmuje i udostępnia zarówno ekspozycje historyczne – wnętrza pałacowe, stajnie i wozownię, jak i te, utworzone po II wojnie światowej z kolekcją sztuki cerkiewnej i zbiorami miejskimi w składzie. Muzeum stanowi również ważny ośrodek naukowy oraz miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. 

 

Muzeum-Zamek to przede wszystkim ekspozycje zabytkowych wnętrz, których największą wartością jest różnorodność stylów i wysoki poziom artystyczny architektury. Dopełnieniem wnętrz zamkowych jest Wozownia, obejmująca zespół dwóch budynków wzniesionych na przełomie XIX i XX w., przeznaczonych wyłącznie dla koni i pojazdów. Pierwszy z nich to luksusowe stajnie, drugi mieści unikalny w Europie zbiór pojazdów konnych. Cały kompleks otacza 30-hektarowy park z oryginalnym starodrzewiem i historycznymi ogrodami. Na jego terenie mieści się Storczykarnia i multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.
W Muzeum przechowywana kolekcja judaików, stanowiąca odwołanie do historii i tradycji miejscowej gminy żydowskiej funkcjonującej na terenie miasta od XVII do XX w. 
Wśród łańcuckich judaików, liczących niemal 200 obiektów, przeważają przedmioty i wyroby rzemiosła artystycznego wykorzystywane w obrzędach religijnych, zarówno w domu, jak i w synagodze. Jednakże tylko nieliczne z nich stanowią spuściznę po łańcuckiej gminie żydowskiej. Pozostałe nabyto dla nadania oprawy materialnej i uzupełnienia bogatych dziejów miejscowych Żydów. Kolekcję, która dzieli się na kilka grup, tworzą obiekty bardzo różnorodne pod względem materiału, techniki wykonania, stylu i stopnia dekoracyjności. Datowane są one na XVIII-XX w.