Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu jest samorządową instytucją kultury Gminy Sosnowiec. Siedzibą jest zabytkowy pałac, wybudowany pod koniec XIX w. przez Ernsta Schoena. Do 1945 r. pałac był rodową rezydencją niemieckich przemysłowców z branży włókienniczej. Istotą działalności muzeum jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Sosnowca, zakorzenionego w tradycji Zagłębia Dąbrowskiego. Muzeum gromadzi zbiory z zakresu historii i kultury miasta, archeologii oraz sztuki współczesnej związanej z lokalnym środowiskiem artystycznym. Posiada największą w kraju kolekcję polskiego szkła współczesnego (ok. 9 tys. obiektów), której eksponaty pochodzą niemal ze wszystkich hut szkła działających po 1945 r. 
Muzeum służy przede wszystkim mieszkańcom. Szeroka oferta programowa: działalność wystawiennicza, edukacyjna i publicystyczna jest kierowana do odbiorców w każdym wieku. Prowadząc dialog z przeszłością, Muzeum stara się wzmacniać więzi społeczne i lokalną tożsamość. Koncentruje uwagę na mieście, nie zapominając o uniwersalnych wartościach, ogólnopolskich wydarzeniach rocznicowych i światowym dziedzictwie kultury. 

 

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu posiada kolekcję liczącą ponad 30 judaików. Są to obiekty ważne dla zrozumienia wielokulturowej historii miasta. Wśród nich znajdują się m.in.: lampki chanukowe, balsaminki, zwój Tory, nóż do rytualnego uboju zwierząt, talerz sederowy, kubki kiduszowe, sukienka na Torę i inne.
Zachowało się niewiele przedmiotów związanych bezpośrednio z żydowskimi mieszkańcami Sosnowca. Jednym z nich jest dokument dotyczący wyboru Członków Dozoru Bożniczego w Sosnowcu. W zbiorach znajduje się też katalog Fabryki Galanterii Metalowej „Galmet” oraz matryce wyrobów tego zakładu, z okresu międzywojennego, którego właścicielami byli żydowscy kupcy Goldberg i Kucyński. Jednym z nielicznych przedmiotów związanych z życiem codziennym Żydów są trzy widokówki: pierwsza, datowana na 1919 r., przedstawia jeden z ogrodów warzywnych organizacji He-Chaluc, dwie pozostałe ilustrują życie kupieckie Żydów na Trójkącie Trzech Cesarzy. Ciekawym artefaktem jest też znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych w dzielnicy Zagórze medalion z żydowskimi inskrypcjami, pochodzący z okresu międzywojnia. Z lat okupacji pochodzi album, w którym część zdjęć została wykonana na terenie getta na Środuli, zwanym też gettem sosnowiecko-będzińskim.