Fotografia przedstawiająca rodzinę Löwenstein

Zbiorowy portret rodziny Loewensteinów wykonany został na tyłach Fundacji im. Moritza Rohra w Bojanowie przy ul. Rawickiej 48. Towarzyszy im, stojący z lewej strony, Natan Krotoschiner. Obok niego Edward Loewenstein, jego matka Róża i ojciec Artur, inspektor zakładu. Wszystkie osoby ubrane są odświętnie, panowie w garniturach, Róża Loewenstein w czarnej sukni, Edward w krótkich spodniach i białej marynarce w kratę. Na nogach ma podkolanówki i sandały. Kwitnące drzewa owocowe, wśród których stoją, świadczą o wczesnowiosennej porze. W tle znajduje się stacja transformatorowa, a w oddali szpaler drzew.

Loewensteinowie przyjechali do Bojanowa w 1926 r. z Antonówki na Wołyniu, gdzie posiadali niewielki majątek. Artur pochodził z Nowego Targu i był porucznikiem WP. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej, a potem, do wyzwolenia, przebywał w obozie jenieckim w Łambinowicach. Róża z domu Eisenstark urodziła się w 1902 r. w Białogórce. Ich syn Edward przyszedł na świat 8 listopada 1929 r. w Bojanowie (APL, Akta m. Bojanowo, sygn. 106, s. 169–170, 499–500; USC Bojanowo, Księga urodzeń 1929, nr 170).

Krótko po wybuchu wojny Róża z synem wyjechała do Łodzi. Przebywali w tamtejszym getcie, skąd wywieziono ich do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oboje zginęli. Artur po zakończeniu wojny na krótko przyjechał do Bojanowa. Potem wyemigrował do Izraela i osiadł w Tel Mond, a następnie w Netanii (więcej na temat losów A. Loewensteina zob. w: Z Archiwum Yad Vashem: Zeznania polskich jeńców wojennych – Żydów, dokumenty do druku przygotowali, wstępem i przypisami opatrzyli W. Mędykowski, V. Rezler-Wasielewska [w:] „Łambinowicki Rocznik Muzealny”, 2008, nr 31, s. 119–127).

czytaj więcej
Informacje o obiekcie
Autor/twórca
nieznane
Rodzaj obiektu
fotografia
Czas powstania/datowania
2. ćwierć XX w.
Miejsce powstania
Bojanowo (województwo wielkopolskie)
Technika
odbitka fotograficzna
Materiał/tworzywo
papier
Wymiary
wysokość: 13.5 cm, szerokość: 9 cm,
Słowa kluczowe
Prawa autorskie
obiekt nie jest objęty ochroną prawa autorskiego
Właściciel
Muzeum Okręgowe w Lesznie
Numer identyfikacyjny
MLI/IP/46