Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Powstałe w 1935 r. Muzeum było inicjatywą społeczną. Po II wojnie światowej jako instytucja państwowa otrzymało siedzibę w dawnym klasztorze oo. pijarów, w którym mieści się do dzisiaj. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to placówka wielodziałowa i taki jest charakter jej zasobów. Są to bogate zbiory archeologiczne, sztuki, biblioteczne, etnograficzne i historyczne, w tym militariów oraz bardzo istotny dla historii miasta zbiór resovianów. Muzeum posiada także cenną kolekcję judaików.

 

Kolekcja rzeszowskich judaików jest różnorodna. Największą jej część stanowią obiekty związane z obchodzonymi w judaizmie świętami. Na uwagę zasługują m.in. parochet, zbiór różnorodnych lampek chanukowych, serweta używana podczas święta Pesach. Oprócz tego w zbiorach są także różnego rodzaju dokumenty, obrazy, ryciny, pocztówki (np. przedstawiające rzeszowskie synagogi) oraz fotografie. Te ostatnie w większości pochodzą z I poł. XX w. i wykonane zostały w atelier zakładu Edwarda Janusza. O ile proweniencja fotografii jest znana, o tyle pochodzenie większości pozostałych judaików często budzi wątpliwości. 
Kolekcja judaików jest niezwykle cenna ze względu zarówno na wartość materialną, jak i emocjonalną. Każdy z przedmiotów ma zapisane bowiem w sobie losy ludzi, do których pierwotnie należał.