Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (Warszawa)

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce (Warszawa)

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji społecznych działających w Polsce na rzecz upamiętnienia historii i kultury Żydów. Przez lata działalność Instytutu skupiona była na badaniach naukowych i budowie kolekcji zbiorów archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych. Dzięki wieloletniej pracy udało się zbudować jedną z największych na świecie kolekcji pamiątek po polskich Żydach. Współcześnie działania Instytutu skupiają się nie tylko na pracy naukowej, ale przede wszystkim na działaniach edukacyjnych, kulturalnych i wystawienniczych. Tym sposobem staramy się zachować pamięć o polskich Żydach i ich wkładzie w kulturę polską, europejską i światową. Różnorodne projekty realizowane są dzięki stałej współpracy z innymi organizacjami i instytucjami w Polsce i na świecie. Naszymi głównymi partnerami są: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego Stowarzyszenie ŻIH było inicjatorem. To dzięki tej współpracy docieramy z naszymi ideami do setek tysięcy osób rocznie.

Kolekcja Stowarzyszenia ŻIH, która pozostaje w depozycie w Muzeum POLIN, ma szczególny charakter. Powstała z myślą o wystawie stałej Muzeum POLIN, a więc ekspozycji o charakterze narracyjnym, której ważnym elementem są obiekty związane z dziedzictwem społecznym i kulturowym Żydów polskich. Prezentowane obiekty są cennymi świadectwami codzienności i pozwalają nie tylko bliżej poznać życie żydowskie w Polsce, lecz także prześledzić narodziny nowej, świeckiej, żydowskiej kultury wizualnej. 
Wśród 230 obiektów ze zbiorów Stowarzyszenia ŻIH, które zostaną opracowane, zdigitalizowane i udostępnione w ramach wspólnego projektu, znajdują się: archiwalia (dokumenty, fotografie), przedmioty związane z ceremoniałem religijnym (np. lampki chanukowe, mezuzy, scyzoryki szabasowe), życiem codziennym i duchowym (maszyna do macy, pieczęcie do oznaczania koszerności, jidyszowe czcionki drukarskie), a także przedmioty związane z kulturą (pocztówki z portretami pisarzy żydowskich, talerz z wytwórni jerozolimskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych Becalel, której produkty były popularne i sprzedawane w sklepach w międzywojennej Polsce) czy działalnością gospodarczą (syfon do wody sodowej, puszki na słodycze i kawę). W kolekcji znajdują się również dzieła sztuki wybitnych malarzy, takich jak Abraham Neumann czy Wilhelm Wachtel, oraz cenne obiekty sztuki ludowej obrazujące wzajemne relacje chrześcijan i Żydów.